Age of Ultron

10. května 2015 v 11:40 |  filmy
Více než před týdnem jsem byla na premiéře nových Avengers. Já do kina moc nechodím, když už, tak jen výjimečně a na takovéhle citové bomby, na které čekám i několik let. Čelta jsem si spoustu recenzí a rozhodla se napsat svůj názor na celý film - píši veškeré vlastní postřehy, myšlenky, budu kritizovat, vynášet do nebe, zkrátka vše. Předem upozorňuji, že píši vše, to tedy znamená, že článek bude obsahovat spoilery.


Na Avengers: Age Of Ultron jsem se strašně moc těšila. Nejen, že několik dní a vlastně i týdnů před premiérou byly reklamy téměř na každém rohu, dokonce i plátek MF Dnes vydával v novinách plakáty, které tedy byly suprové kvality a já stále nevím, kam si je vylepím, nicméně co mě zklamalo, tak to, že nevydali plakát jedné, konkrétně pro tento díl, docela zásadní postavy. Dále jsem byla nadšená z kelímků na kolu s postavičkami. Byla škoda, že udělali jen Thora, Ironmana, Hulka a Ultrona - pro fandy Kapitána, Black Widow a Hawkeye celkem naprd.

Pokračování celosvětového trháku Avengers na sebe nechalo čekat celé tři roky. Film je podle všeho nejdelším, jaký kdy studio natočilo - jsou to dvě a půl hodiny plné akce, kdy se uplatňuje přesně to, na co jsme u Marvel filmů zvyklí - děj plyne a náhle následuje zvrat, který film nasměruje úplně jinam. V celém článku se nejprve budu věnovat pouze převyprávění děje, dále pak už všem možným faktům a vlastním názorům.D Ě J - se spoilery!!!!
Začátek filmu diváka zavádí do jisté smyšlené země ve východní Evropě, konkrétněji přímo na bojiště. Naši hrdinové svádí boj s vojáky Hydry, jejíž sídlo v nedalekém městě Sokovia se snaží dobýt. Ukrývá se zde výzkumný oddíl Hydry v čele s baronem von Struckerem. Avengers se dozvěděli, že právě zde se nachází odcizené Lokiho žezlo, nevěděli však přesně, co s ním bylo prováděno. S tím také souvisí dvě nové postavy - Wanda a Pietro Maximoffovi, dva výjimeční jedinci, na kterých Hydra také prováděla své pokusy a oni je jako jediní přežili - jsou označováni jako "vylepšení". Wanda, alias Scarlett Witch dokáže manipulovat s věcmi, co však hlavně, dokáže se lidem dostat do hlavy a hrát si s jejich myslí, její bratr Pietro - Quicksilver je extrémně rychlý.

Během boje se Hawkeye setkává s Pietrem a je raněn, Pietro pronáší něco ve smyslu "Co? Ty jsi to nečekal?" a tato slova mezi těmito dvěma během filmu ještě několikrát uslyšíme. Raněného je nutné dostat pryč, proto můžeme vidět moment, kdy Black Widow pomocí ukolébavky mění z Hulka opět starého známého doktora Bruce. Společně s Thorem pak odlétají a je na Iron Manovi, aby získal žezlo zpět. Při průzkumu pevnosti nachází v jeho sklepení kostru obřího monstra, které v jedničce plánovalo zničit Zemi, v neposlední řadě také ono žezlo. Je to on, kdo se, byť by o tom věděl, jako první setkává s Wandou, která se mu záhy dostává do hlavy a ukazuje mu děsivý scénář toho, co se mohlo stát. A to je právě ta chvíle, ten zlom.

Avengers jsou následně po událostech v Sokovii zpět v "hnusné" - no ano, hnusné budově (kterou známe z jedničky) v New Yorku. Probíhají oslavy získání žezla a v Tonyho hlavě se rodí a zraje myšlenka, která ovlivní životy všech. Svůj nápad o tzv. plánu Ultron - kdy idea spočívá na tom, že Tony, stále otřesený ze vzpomínek na mimozemskou invazi a čerstvě podnícený ošklivou iluzí toho, co by se mohlo stát světu i jeho přátelům, má plán vytvořit Ultrona, umělou inteligenci, která by střežila svět a byla něčím, co by Avengers případně dokázalo nahradit - vysvětlí doktoru Bennerovi a oba se společně snaží tento nápad zrealizovat, což se stále nedaří. Následuje velkolepá párty, kde se setkáváme se spoustou postav ze straších dílů, během této části můžeme vidět vtipné okamžiky týkající se Thorova kladiva, prvotních náznaků podivného a nově vznikajícího vztahu mezi Natašou a Bennerem, ale také se rodí sám Ultron. Přichází jako nepřítel v nedokonalé podobě s hrskou svých poddaných, kteří jsou zničeni a on uniká po internetové cestě.

Přichází také první nepokoje a zloba. Tonymu je jeho výtvor vyčítán, ale snaha zachránit znovu ohrožený svět skupinku semkne. Ultron sílí a na jeho stranu se přidávají i dvojčata Maximoffova, která mají na Tonyho podobně nepříjemné vzpomínky, jako sám Ultron. Přípěh diváka také zavádí do smyšleného afrického státu Wakanda, kde působí Tonyho starý známý (=nepřítel), obchodník s nejvzácnějším kovem na světě - s vibrániem. Zde proběhne mezi hrdiny menší boj, kde se plně ukáží schopnosti Scarlett Witch - omámí většinu členů Avengers a z Hulka se stává monstrum, které zaútočí na obyvatele jistého města. V chvíli, kdy se ho Ironman snaží "uklidit" - vidíme známého Hulkbustera z ukázek.

Oslabení a vnitřeně zranění Avengers nachází útočiště u Hawkeye. Malebný dům uprostřed luk a lesů, namakaný Kapitán a Ironman štípající dříví. Všudypřítomné vtipy. Hawkeye a jeho rodina. Vztah mezi Natašou a Bennerem. Thor mizí za svým přítelem, vědcem Erickem, aby mu pomohl najít prazvláštní jezírko, které mu pomůže vysvětlit podivné iluze v jeho hlavě. Setkávají se také s Furym, který jim dává nový směr a Avengers jsou opět připraveni Ultrona zastavit.

Ultron má jiný plán než ten, který si pro něj připravil jeho tvůrce, a to naprosto odlišný - nejprve se snaží dokázat, že jeho myšlenky jsou v zájmu lidstva a jako cíl pro jejich ochranu si vytyčuje zničení Avengers, následně se ukazuje, že Zemi a její obyvatele nechce chránit, ale naopak zničit. S pomocí jisté doktorky a Lokiho žezla, kterým si ji podmaní, má v plánu převtělit se do lidštějšího těla, to mu Avengers zpřekazí. Naštvaný Ultron pak působí tak, že i jeho stoupenci - dvojčata - poznávají jeho pravou tvář a přidávají se na stranu Avengers. Ultron chce nastolit věk umělé inteligence a robotů. Vzniká uměle vytvořený Avenger, který je vtělen do těla, které pro sebe připravoval Ultron - vzniká extrémně silný Vision, který disponuje mocí jednoho z kamenů, který byl v Lokiho žezle.

Vše vrcholí bojem v městě, kde příběh započal - v Sokovii. Nastávají dramatické okamžiky, smrt Pietra a velká záchrana města, velké vítězství a porážka Ultrona a velké rozloučení - Hulk v letadle odlétá neznámo kam, což příliš netěší zamilovanou vdovu. Po těchto událostech vzniká nové středisko Avengers. Hrdinové se loučí - Thor letí zpět na Asgard, Ironman odjíždí dát si pauzu, Hawkeye se vrací k rodině a jediní, kdo zůstávají, jsou Kapitán a Nataša. Co divák ve filmu vidí, jako poslední jsou postavy ze starých Avengerských filmů, jako War Machine, Falcon, ale také Vision a Scarlett Witch - a oni jsou prý další/noví Avengeři.
V L A S T N Í - N Á Z O R

U l t r o n - Četla jsem spoustu rozdílných recenzí a názorů na tohohle supersilného záporáka. Je pravda, že většinu fanoušků Lokiho do varu asi nedostal, protože co si budeme povídat, Loki je prostě nepřekonatelný a jeho charakter zlatého hajzlíka, kterého si i přes to všechno, co Thorovi a ostaním Avengerům vyvedl, zkrátka musíte zamilovat. Jeho vtipné hlášky a milá tvář Toma Hiddlestona nás však svou přítomností v žádném záběru nečeká, Loki se nekoná. Teď už se tedy vrátím zpět k nové hrozbě, k takové, "s jakou se lidstvo ještě nesetkalo." Ultron v traileru působí skutečně silným dojmem, temné záběry z boje doplňuje svým způsobem strašně děsivá melodie pohádkového Pinocchia nazvaná "I've got no strings" - v čestině "Nehoupám se na nitkách", což sám Ultron na konci také pronese. Jak ho vidím já? Byl extrémně silný a právě to, že se dokázal pohybovat po internetové sféře z něj dělalo prakticky nedosažitelného padoucha. Zezačátku tak působil, ačkoli každému, kdo do kina přišel bylo jasné, že nějak poražen bude. Když pak na svou stranu získal i superduo - dvojčata, bylo mi až líto, že ho budou muset porazit, protože Ultron mohl být velká, skutečně velká hrozba. Po svém autorovi zdědil i jistý vtip, což film a jeho postavu samotnou lehce shazovalo, přece jen, měl být bezcitný, supersilný. To je asi to, co se mi na filmu příliš nelíbilo - jeho skrytá lidskost, všechny jeho akce na mě působily strašně minimalistickým dojmem, až konec se víceméně vyvedl, alespoň do počtu jeho stoupenců. Avengers se s ním také během filmu několikrát setkali, ale Ultron působil tak nějak - zvláštně. Víceméně šestici ubližovala spíše dvojčata, než on a nikomu se nic nestalo.

Je pravda, že takový scénář do tak krátkého časového úseku bylo těžké vtěsnat, a pokud to budu posuzovat z hlediska zaměřeného na Ultrona, o kterém ten film měl být, tak nějaké scény byly zbytečné a kdyby dostaly postavy jako Black Widow a Hawkeye vlastní film a Avengers: Age of Ultron se věnoval pouze zápletce Avengers x Ultron, bylo by to možná něco úplně jiného. Co tedy o Ultronovi soudím? Byl předurčen k tomu, aby se stal skutečnou hrozbou, takovou opravdovou, prostředky a praktickou nedosažitelnost k dispozici dostal, autoři to s ním nakonec domysleli jinak. Jeho vizuální podoba se mi líbila, byl vysoký, člověka připomínal spíše psychicky, ale nemůžu si odpustit fakt, že mi jeho hlava strašně připomínala Megatrona z Transformers. Vcelku mě ale bavil, když zapomenu to, že jsem od filmu díky traileru čekala epického netvora, byl to skvělý záporák, který na to, co dostal k dispozici, obstál i tak na výbornou. Kdybych ho ale dostala do rukou já, postarala bych se o to, aby byl děsivější, zlejší, zápornější, temnější a aby byl film skutečně o něm.

P i e t r o & W a n d a - M a x i m o f f - Na Scarlett Witch a Quicksilvera jsem se hrozně moc těšila, byli tam ale méně, než si zasloužili. Myslím, že postavy s tak výjimečnými schopnostmi, jako je telekineze a superrychlost mohly dostat něco víc. Většina to ví, někdo možná ne, Pietro a Wanda nebyli označováni jako "mutanti" ani svými přezdívkami, protože právně patří jinému studiu. Ve filmu X-man se objevují zmínky o tom, že jejich otec je Magneto, ale v AOU se jedná o sirotky, kteří své superschopnosti získali díky pokusům Hydry. Wanda disponovala takovou silou, že by klidně dokázala sama získat svět jen pro sebe. Smrt Quicksilvera byla zbytečná, jak jsem někde četla. S tím souhlasím a klidně se pod to podepíšu. Četla jsem spoustu myšlenek, že ho třeba ještě nějak oživí, třeba to byl jen trik a tak, ale zklamu vás, Pietro je mrtvý a s jeho vzkříšením se nepočítá, máme se s tím smířit. Jsem naštvaná, Aaron ho ztvárnil výborně a Avengers přišli o velmi silného spojence, a víceméně zbytečně. A nevím, jestli to byla jen deformace, ale ve filmu mi Aaron strašně připomínal Sašu Ovečkina. :D

H a w k e y e & B l a c k W i d o w + H u l k - Už jsem tohle téma načínala u Ultrona a za svým názorem si stojím. Myslím, že kdyby autoři vyšperkovali superpadoucha a nechali si další film jen o nich na příští rok, nikomu by to neublížilo, nemluvě o tom, že Vdova se v posledním Kapitánovi sblížila více s ním, a to že bude s Hulkem, mě lehce překvapilo. Nakonec ale odlehčení v podobě malebného venkova roztálo mé srdce. To, že Hawkeye nikoho nemá a s Natašou jsou také jen přátelé je nám předkládáno už v Avengers jedničce, ale ve dvojce vidíme tvrďáka Hawkeye a jeho rodinku, zamilovanou těhotnou manželku a dva malé caparty, Thor zničí stavbu z lega a kope kostičky pod sedačku, to vás zasáhne. Bylo to překvapení a jsem ráda, že tahle postava dostala více místa, protože v Thorovi si toho chudák moc neužil, nicméně příběh o rodině ukousl velkou část filmu, během které mohl Ultron růst. Co tedy říct? Naštvaná jsem nebyla, ale kdo ví, mohlo to být třeba úplně jiné. Nakonec Hulk a Widow - proč ne, jejich příběh také zasahuje do děje a krájí svůj podíl, s tím už se nic nenadělá, ale aby jí pak uletěl? Sakra proč? Tak on ji zachrání, chce s ní utéct a pak, protože ho prostě donutí zachránit město, uteče? Hell no, to se mi nelíbilo. Navíc smutná Nataša = smutná já.

V i s i o n - To, že vznikne z Jarvise a z Jarvise v něm není ani ťuk, s tím už jsem se jaksi smířila. Postava působí nadlidsky, tak, jak pravděpodobně i působit má. Disponuje se silou jednoho z kamenů a právě to z něj dělá jistou skrytou hrozbu. Víceméně čekáte, zda-li se autoři nerozhodli udělat z něj nepřítele a vám tak v další vteřině nezničí další získanou oporu, díkybohu, takového se nic nestalo a Vision je dobrák, který je tak silný, že uzvedne i Thorovo kladivo. Z Visiona mám tedy dobrý pocit, moc dobrý pocit.

T h o r - Přiznám se, ze všech postav Avengerského trháku mám Thora nejradši. Přišlo mi, jako jeho fanouškovi, že ho ve filmu bylo moc málo, a když už tam byl, byly to buď takové ty odlehčující vtipné chvilky, které má každý rád a nikoho neurazí, nebo záchrana světa, a pak to jezírko. Snad jsem nebyla jediná, komu to příšlo tak jako, z cesty? Ještě když si došel pro Erica, aby mu tu tůni pomohl najít, vlezl tam a potýkal se svým nitrem - zvláštní, zvláštní, zvláštní, ale určitě to bude něco, co nám snad vysvětlí v trojce Thora - SNAD! Napsala bych, že mi chyběla Jane, ale tak, jako jsem kritizovala nadmíru vztahů a lásky u Hawkeye a Widow, tak nemůžu psát o tom, že právě jejich vzah bych do filmu zasadila, nein. To, že chyběl bylo dobře, protože kdyby se zde objevil i Tony a Pepper, bylo by to už neúnosné. Co tedy k jezírku, bylo to hodně vymleté, ale polonahý Chris - ok, já jsem neprostestovala, byla jsem lehce zmatená, ale proč ne, že.

I r o n m a n & C a p t a i n A m e r i c a - To, že tihle dva si nesedí už víme, nakonec se vždycky nějak udobří, když jde do tuhého, ale aby je v trojce Kapitána rozhádali a to tak, že moc, to jako proč? Na to se upřímně netěším, i když počítám s tím, že to bude něco epického a že nebudu do posledních chvíle vědět, na čí straně vlastně jsem. Kapitán je moralista a špalky dříví trhá holýma rukama, Tony Stark je genius a vtipálek, tohle dva se neskutečně skvěle doplňují, tak proč je zkrátka nechají se rozhádat v hádce obrovských rozměrů? Proooooooč? Prapůvod trojky bude zakořeněn ve dvojce Avengers právě kvůli Tonyho přílišné aktivitě a vynalézavosti, která většinu chvílemi neskutečně točí - při zrodu Ultrona se ani není čemu divit.

Musím se také zmínit o traileru - nevím, když jsem ho viděla, napadlo mě, že Ironman si už teď nějak znepřátelí Avengers a bude něco jako jejich nepřítel. Bylo to tím, že v traileru máme záběry Thora, držícího Tonyho pod krkem a pak superoblek Hulkblustera, který bojuje proti Hulkovi (nečekaně no :D). Měla jsem z toho smíšené pocity, ale film mě uklidnil, protože to vše bylo jen součástí naštvání na nový výtvor a Hulk byl ovlivněn kouzly krásné Wandy. Takže uf, boje mezi Avengers si skutečně autoři nechali až na Civil war.C e l k o v ý - t ý m - Avengers stále působí jako supersilný tým, uvnitř kterého vzduch občas zhoustne a dojde k výměně názorů. Stále to ale funguje, postavy jsou vymakanější, vyspělejší a opravdovější (to vše na úkor Ultrona, proč to znovu nezopakovat? :D). Když se s nimi ke konci přidávají i dvojčata a Vision, pohled na tento supertým se mění a vy víte, že teď se jedná o něco vyššího, většího a silnějšího - a že Ultron bude zničen, musí být. Velké a koncové boje má Marvel zmáknuté, vždy se bavím a celkově to dáva hlavu a patu, takže i ten koncový boj - během kterého ztrácíme Pietra, což je ta největší hloupost, která kazí celý film - má hloubku.

Nakonec, když se Hulk vytratí, Thor odletí, Ironman odjede, Hawkeye se vrátí k rodině - zůstává pouze Kapitán, plný sil na nová dobrodružství a boje a láskou zklamaná a zničená Vdova. Společně v novém centru Avengers vstupují do velké místnosti, kde vidíme staré i nové tváře - Visiona a Scarlett Witch, také však War Machina a Falcona. Nevím přesně, co jim kapitán řekl, ale tito hrdinové se stávají Avengery. To, že jich je najednou nějak moc, přijde možná pouze mě. Každopádně nás v Infinity War čeká něco vážně, vážně velkého. Protože ti všichni a kdoví, kdo ještě proti někomu - podle všho proti Thanosovi. Já jen doufám, že tam už bude záporák totálně děsivý, silný a celkově takový, u kterého budu mít pocit, že ho třeba i neporazí, chápete? Někdo nadzemský.

Postcredit scene
Podle stále ještě obsazených sedaček v sále, kdy diváci sedí a čekají na tzv. postcredit scene, poznáte pravé cvoky, nerdy a podobně. Musím říct, že když jsem byla v kině já, valná většina prostě odešla, z čehož lze soudit, že se lidé chodí pobavit, ale hlubší zápletky a propletení filmů v tom nikdo nehledá. V konečné scéně se tedy objevil Thanos, ve strážcích se objevil s úsměvem, na konci Avengers dvojky vypadal naštvaně a navlékal si zlatou rukavici. Je to tzv. Rukavice nekonečna a on si ji navléká proto, aby s ní mohl ovládat šestici Kamenů nekonečna. On také bude hlavním faktorem, kolem kterého se bude Avengers: Infinity War točit. Podle všeho se bude jednat o něco neskutečného, velkého a se spoustou postav. Těším se i netěším, protože pak už těch Avengerovských filmů bude asi jen minimum, tak uvidíme.


Celkové zhodnocení
I když jsem od Ultrona čekala něco většího, něco silnějšího, nejsem s ním nespokojena, byl to dobrý záporák a na to, kolik toho času měl pro své působení, mu prostě dávám palec nahoru, hrozně mě bavil. Film byl skvělý, doslova natlučený akcemi, zvraty a obraty, převraty a vším takovým. Film jsem si ohromně užila, maximálně mě bavily vtípky, kdy se smějete a po chvilce se k vám přidá celé kino, bavilo mě to celé, třeba jen Ultrona mohli autoři nechat vtipem nedotčeného, působilo by to lépe - alespoň na mě. Občas jsem si říkala, co kdyby to bylo jinak a tak, ale nakonec musím říct, že se film povedl a očekávání naplnil.

Jen možná malé mínus zmínit musím - ve filmu bylo příliš mnoho nových, starých ale hlavně důležitých a silných postav, že jejich charaktery na tomto velkém množství vyloženě tratily a jejich vývoj ani nic podobného proto nemohlo být spatřeno, protože bylo další milion postav, které potřebovaly svůj prostor, a dostaly jen v celku malý a nicotný. Někteří mají své vlastní filmy a chápu, že jich tam tak příliš být nemuselo, ale postavy jako dvojčata, vdova, Hulk a Hawkeye by si něco většího rozhodně zasloužili a na tomto jejich výjimečné charaktery celkem tratily. V celku ale hodnotím kladně, moc moc kladně. A kdyby hvězdy? Tak pět, kdyby procenta, tak 95.

Jaký máte názor vy? Sledujete Marvelovské filmy, nebo vůbec?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nosferatu Psiren, NEblahé paměti Nosferatu Psiren, NEblahé paměti | E-mail | Web | 10. května 2015 v 13:21 | Reagovat

Viděla jsem Age of Ultron jen jednou, a ačkoliv si pamatuju prakticky všechno, na hlubší analýzu si udělám čas až po zkouškovém, a hlavně až po dalším shlédnutí, kdy mi do toho nebude kecat kámoška a nebude mě tak bolet hlava, jako v úterý v kině :D
Pochopila jsem dobře, že ani tobě to ve finále nepřišlo tak...tragické?
Jako kdyby se snažili zalepit díry - když nevíš co, použij vtip, kulervoucí scénu, a když už vůbec nevíš, tak kámen nekonečna a na úplný potitulkový pronerdovský (počkala si na to) konec dej scénu, jak si modrý typan dává zlatou rukavičku a ajajaj, že by pak ovládal i Visiona? To se dozvíte na konci pořadu. Čekám velkou patlanici Avengers s Guardians of the Galaxy, protože kameny nekonečna, a pokud mě chtějí úplně odrovnat, tak do toho zamíchají Batmana, Supermana, Spidermana, Black Poola a další tyhle a nakonec i Transformers, ten film bude mít tak pět hodin a já pak budu moci odejít v pokoji. Jo a ještě chci film jen o Hawkeyeovi. To mi bude stačit, děkuji.
Z Jezírka prozření má kamarádka málem vybouchla eyegasmem. Mě spíše málem kleplo, když zasáhli hned na začátku Bartona.
Ne, filmy jsou to skvělé :) těším se na nového Kapitána Ameriku (upřímně? Budu na jeho straně, Stark je génius, ale také fracek na pár facek), další Avengers, Guardians of the Galaxy, Thora, také Doctor Strange (Cumberbatch, yohoho) a tak dále... ♥

2 Benjamin Benjamin | Web | 11. května 2015 v 21:27 | Reagovat

Viděl jsem první díl, nijak mě to nenadchlo. Nemám moc rád marvelácký filmy, i když seriály se mi líbí :3
Koukal jsem na trailer, vypadal zajímavě, ale po filmech s Iron Manem a Hulkem, které se mi nelíbili, jsem se na to vykašlal.

3 Gil Gil | E-mail | Web | 11. května 2015 v 22:24 | Reagovat

Já jsem dokonce nějaký (dřívější, tento ne) díl Avengers zahlédla :-) a to jsem člověk, co filmy vůbec nezná, televizi doma nemá a do kin nechodí (poslední úžasný film co jsem v kině viděla bylo Společenstvo prstenu ještě v anglické verzi, tehdy, když teprve dorazilo k nám do Česka :D) Thor a Ironman jsou hrozně prima postavy, Captain taky :-) Dala bych tam samozřejmě míň krve a smrtí, ale jinak pěkné.

4 Angelika_1990 Angelika_1990 | E-mail | 6. července 2018 v 12:55 | Reagovat

Tato návnada je zcela vhodná k použití. Dynamite působí na instinkty ryb – nastartuje pocit hladu a způsobí fyziologické změny, které přimějí rybu připlavat k návnadě a zakousnout se do ní. Tento přípravek obsahuje feromony. Jejich použití je založené na dlouhodobých studiích, na kterých spolupracovalo několik týmů. <a href=https://rybydynamit.com/#3>https://rybydynamit.com/#3</a>  Když to celé zkombinujete s unikátní příměsí přírodních asijských příchutí a koření, získá si toto krmení okamžitě rybářovu důvěru od prvního pohledu a přivonění. Základní směs vytváří pevnou strukturu, ale současně se ukazuje, jak neuvěřitelně boilies uvolňuje částice.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama