Charlotte Brontëová - Jana Eyrová
Příběh se odehrává v Anglii za doby viktoriánské. Vypráví o nelehkém životě dívky, která již jako malé dítě přišla o oba své rodiče a byla odkázána na cizí dobrodiní. Janin otec byl chudý kaplan, který se bláznivě zamiloval do její matky - do dcery velmi zámožného muže. Rodiče dívky tomuto sňatku nepřáli a nedokázali mu zabránit. Proto se jí po svatbě téměř celá rodina zřekla.
Po několika letech, když byly malé holčičce dva roky, oba její rodiče zemřeli a zanechali tak malé dítě úplně bez prostředků a bez dědictví. Bratr Janiny matky - pan Reed nikdy nepřestal mít svou sestru rád a proto okamžitě přijal její dítě. Paní Sára Reedová si nepřála, aby dítě vzal do Gateshedu, navrhovala aby ji dali k vychovatelce, která se o ni postará - to pan Reed odmítl. Jeho žena neměla malou Janu ráda, už pouze proto, že podle jejích úvah ji měl její muž radši než své vlastní děti. Nenáviděla ho za to, že nabádá jejich děti, aby byly na malou dívku hodné, protože přišla o oba rodiče a nikoho, kromě jejich rodiny už neměla.Když pan Reed umíral, jeho žena mu musela - ač nechtěla - slíbit, že se o malou sirotu postará. Léta plynula a malá Jana měla v domě paní Reedové strašný život plný nepravdivých obvinění, křivd a fyzických trestů.
Děti neměly rády dívku o nic více, než jejich matka. Malá sobecká Eliška a zhýčkaná Jiřina ji snášely, protože musely ale jejich bratr, sobecký a statný, čtrnáctiletý Jan svou sestřenici tyranizoval, jak jen mohl. Jednoho dne už měla Jana jeho zacházení dost a snažila se bránit. Jan si stěžoval své matce a vychovatelce Bětušce, že ho Jana napadla a proto byla malá Jana zavřena do jakéhosi strašidelného, červeného pokoje, kde strachy omdlela a musel být po takovém psychickém napětí přivolán lékárník, pan Lloyd.
Pan Loyd se jí následujícího dne vyptával, proč omdlela, zda-li nemá jiné přátele a jestli by chtěla do školy. Jana mu na vše pravdivě odpověděla a poté pan Lloyd odešel. Po určité době se v Gateshedu objevil majitel dívčí loowodské školy, pan Brocklehurst. Paní Reedová ho obeznámila s Janinou povahou a vylíčila mu její ošklivé vlastnosti a také ho upozornila, aby si na její prolhanost dávali všechny vychovatelky pozor. U tohoto vyprávění musela být přítomna i sama dívka a musela snášet ostré pohledy toho muže. Rozloučila se s Gateshedem. Jana přijela do Loowodu a musela se seznamovat s cizím a úplně neznámým prostředím. Zvykala si na malé porce jídel, na přítomnost dívek a vychovatelek, které ji díky panu Brocklehurstovi neměly rády, protože ji přede všemi označil za lhářku a vylíčil ji přesně tak, jak mu o ní vyprávěla Janina teta. Jana se spřátelila se slečnou Marií Templovou, představenou učitelkou v loowodské škole. Učitelka se snažila Jany vyptat na její rodinu, a zjistit co je pravdy na tom, co říkal pan Brocklehurst. Jana jí vyprávěla v mírném podání co všechno musela v Gateshedu snášet a jak s ní bylo zacházeno. Podotkla jméno pana Lloyda, který byl jejím svědkem. Slečna Templová napsala panu Lloydovi dopis, je-li pravda, co jí Jana vyprávěla a díky jeho odpovědi mohla být dívka očištěna.