THE LANGUAGE OF FLOWERS

5. dubna 2014 v 9:09 | Wendy Flowers |  kvítí, pro které slunce svítí.

Řeč květin či květomluva. ( V angličtině The language of flowers, nebo někdy také floriography) Předem se omlouvám za použití anglického výrazu v nadpisu článku, ale připadá mi takový - vznešenější, než jeho převedení do češtiny. ( Což se mi popravdě řečeno moc často nestává, protože čeština je ohromně bohatý a krásný jazyk. Takže většinou shledávám daleko hezčími slova do češtiny převedená či spíše ta českého původu. Toto slovní spojení je jedna z výjimek. )

Když darujeme květinu, obyčejně to znamená, že máme k osobě, pro kterou je květina určena, nějaký vztah. Květiny se všeobecně dávají z lásky a galantnosti, z přátelství, nebo jako poděkování někomu za něco. V takovém případě se obyčejně na symboliku dané kytice moc nehledí, většinou se vybírá podle vkusu dárce, či podle toho, jakou má ona osoba v lásce a technicky vzato stačí, aby byla krásná a tím plnila svou funkci - potěšit. Co když nám však ale skutečně někdo chce darovanou květinou něco sdělit?


Řeč květin se stala jedním z méně podstatných, přesto však velmi oblíbených komunikačních prostředků, kdy prostřednictvím využití darované květiny, můžete osobě, jíž je květina určena, sdělit spoustu věcí, jako například co k dané osobě cítíte. Je to umění promlouvat k člověku bez použití jediného slova. Již z 18. století existují zmínky o tzv. komunikaci skrze květiny, kdy si Lady Mary Wortley Montagu dělala záznamy o významech květin.Velký zájem o květomluvu vzrostl ve viktoriánské Anglii v průběhu 19. století. Lidé si tehdy oblíbili posílání tajné zprávy v podobě květin, které měly svůj význam a obdarované řekli přesně to, co měl dárce květiny na mysli, nutno také podotknout, že tehdy to byla také jediná možnost, jak vyjádřit své pocity, neboť nic takového ve viktoriánské Anglii nesmělo býti vyřčeno.


Když přiložím obrázek takovýchto krásných hortenzií, co tedy v řeči květin znamená, když nám je někdo daruje? Hortenzie - Snadno jsi zapomněla. Jak jsi mohla?

A protože jsem nechtěla rozdělovat celý ten seznam s významem slov do několika článků. ( Z důvodu toho, že blog.cz má omezený počet slov, což chápu, ale je to bídáctví ) Tedy vytvořila jsem nový blog s příznačným jménem The-language-of-flowers.blog.cz, kde případný čtenář najde všechny květiny/rostliny a jejich význami, které se mi podařilo dohledat na jedné stránce. ( Ta je na blogu samozřejmě uvedená jako zdroj.)

Odkaz pro zobrazení seznamu


Zdroje fotek: Hlavní fotka je přetvořená z lučiny a krasavce s květy ve tváři
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Doma Doma | Web | 5. dubna 2014 v 9:47 | Reagovat

:D Ty ty kytky asi fakt žereš! :D :D

Jo, čte se to moc dobře, i když jak už mi psala Aerosol na blogu, tak tištěná kniha je tištěná kniha, na její vůni a strukturu nic nemá, ale zase než bych si kupovala všechny díly GoT, tak mě čteča vyšla levněji a na internetu je spoustu knih ke stažení :D:D

2 Doma Doma | Web | 5. dubna 2014 v 13:59 | Reagovat

Kdybych si tak vzpomněla co to bylo za kytku co jsme dostala před pár mĚsíci na svátek od bývalého přítele :D třeba to bylo význam jako: Vezmi si mě :D ... bohužel 2 týdny na to jsem se s ním rozešla :D :D ...

3 Terrie. Terrie. | Web | 8. dubna 2014 v 18:22 | Reagovat

Teda, to je super nápad! (vůbec odkaz na tvůj blog nepřeposílám, jen tak bez vysvětlení, příteli s nadějí, že příště dostanu kytičku se vzkazem :D) Jako, super věcička a super věc s tím založit samostatný blog ... :3 S tou češtinou máš samozřejmě pravdu, člověk pořád utíká k angličtině, snad aby byl víc cool, přitom ten náš krásný jazyk ... :)
Hm, až se jednou setkáme, a jakože se asi setkáme, koupím ti kytičku a budu vědět, že to nepochopíš špatně! :) :D

4 Terrie. Terrie. | Web | 8. dubna 2014 v 18:23 | Reagovat

btw. když já tak miluju rudé růže, to pak asi od všech vyžažuji vyznání lásky ... :D
jinak fakt klobouk dolů, TAAAKOVÝ seznam, takové práce sis s tím dala :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama