ALBINISMUS

1. dubna 2014 v 19:19 | Wendy Flowers |  kvítí, pro které slunce svítí.

Dnes je prvního dubna, takový krásný den. Takový vhodný pro psaní článku. Prostřednictvím blogu bych chtěla s vámi sdílet své zaujetí pro výjimečné anomálie. Ať už se týkají čehokoliv, ráda si čtu o zvláštních poruchách, nemocech, dějích, které probíhají na naší Zemi a tak celkově o všem, co je nějakým svým způsobem nevšední, zejména však zajímavé a nějakým způsobem poučné. Albinismus je velmi vzácné kožní onemocnění vyznačující se světlou až zcela bílou barvou pokožky těla, vlasů a chlupů. Lidé, kteří trpí albinismem, jsou velmi náchylní na sluneční záření, které kvůli nedostatku melaninu, který chrání kůži před UV zářením, mívají těžké zdravotní problémy. Kdo vlastně jsou lidé, kterým se přezdívá bílé perly, či v poněkud kuriózním tónu - živé sochy a kteřým je i v současné době přisuzována magická moc?


Jak víme, pigment je barevná látka, kterou obsahují buňky a ty podle svých vlastností (barvy) zbarvují pigment v těle. Na světě existují tři lidské rasy, a každá z nich má specifický obsah melaninu v kůži a specifické fyziologické znaky. Tato nemoc se ovšem nevyskytuje pouze u lidí.

Albinismus je velmi vzácné kožní onemocnění, které se může vyskytovat u všech tří typů lidských ras a také u zvířat. Vyznačuje se sníženým nebo úplným nedostatkem pigmentu - především melaninu.


Kůže, vlasy a chlupy se jeví velmi světlé až úplně bílé. Nedostatek pigmentu v oční duhovce se projevuje její červenou barvou ( to je způsobeno prosvítáním krevních vlásečnic, díky kterým se pak oční duhovka jeví jako červená ), ale kromě změny barvy je u albínů zvýšená citlivost na světlo (fotofobie = nesnášenlivost jasného světla), snižuje kvalitu vidění, oči jsou postiženy očním třesem, záškuby (nystagmem), šilháním (strabismus) a často také krátkozrakostí (myopií).

Jedná se o dědičné onemocnění, jehož hlavním druhem způsobu přenosu je - autozomální recesivní přenos, což znamená, že onemocnění se projeví až tehdy, jsou-li poškozeny oba geny na chromozomech.

Gen, který má za úkol vyrábět melanin se nachází na určitém místě jednoho chromozomu a dojde-li k poškození tohoto genu pouze na jednom chromozomu, jedinec je pak označován jako "heterozygot" a nemoc se u něj neprojevuje. Jsou-li však poškozeny oba geny na chromozomech jedince, který je označován jako "homozygot", nemoc se u něj projeví.
Existují přenašeči této nemoci, u kterých se nemoc neprojevuje, ale pouze čeká, až tzv. přijde její čas. Je možné přenášet tento gen i několik generací a nemoc se vůbec nemusí projevit. Přenašeč může být kdokoli, albinismus se ale projeví až ve chvíli, kdy dojde k setkání dvou přenašečů. To znamená, že oba rodiče musí mít defektní gen, který způsobuje problém.

Existuje několik různých typů albinismu, ty závisí na tom, jaká je jejich schopnost produkovat pigment melanin. Jeden typ, ten, který má vliv na kůži, vlasy a oči (oculo-kožní albinismus) - je nejčastější, druhý typ ovlivňuje pouze oči (oční-albinismus), při něm kůže i vlasy mají normální barvu a třetí typ, ten, který má odlišný typ dědičnosti (stačí, aby byl napaden pouze jeden chromozom) u tohoto typu nejsou postiženy oči (parciální albinismus).

Na albinismus neexistuje žádný lék. V podstatě se nejedná o závažnou a nikoli o smrtelnou nemoc. Lidé s albinismem mají extrémně citlivou pokožku, proto by se měli vyhýbat přímému kontaktu se sluncem (tím snižovat riziko vzniku rakoviny kůže), měli by používat ochranné prostředky, jako jsou opalovací krémy se zvýšeným faktorem, sluneční brýle, apod.

Co se týče zvířat, v jejich případě je tato nemoc velkým problémem, protože jsou příliš nápadní, takže se stávají lehkou kořistí pro predátory, nebo, a co je zajímavé - v nějakých případech se dokonce stává, že se jich matka zřekne. Je také důležité, abychom si ve zvířecí říši nepletli bílá zvířata, jejichž srst se geneticky pozměnila, reakcí na okolní prostředí. = Tedy taková liška polární, či vlk kanadský rozhodně netrpí albinismem)


Nedostatek melaninu u albínů nevylučuje přítomnost jiných pigmentů, pokud zůstane zachován např. žlutý pigment, mohou mít části jejich těla žlutý nádech. Pravým opakem je melanismus. Při melanismu naopak dochází k nadměrnému tvoření melaninu. ~ a o tom snad později. :)A nevím proč, ale fotka tohoto muže mě natolik zaujala, že jsem se zkrátka rozhodla napsat o tom, za pomoci internetových stránek, pár vět. Strašně se mi líbí, strašně mě fascinuje.seznam odkud se čerpalo :


Zdroje fotek: Hlavní fotka je přetvořená z nebe a tančícího páru, zdroje zbylých obrázků se objeví vždy po jejich rozkliknutí)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Doma Doma | Web | 2. dubna 2014 v 18:11 | Reagovat

Taky se zajímám o nevšední poruchy, nemoci a někdy dokonce třeba i úchylky :D ... ale tvé zaujetí zrovna pro albinismus teda moc nesdílím, i když je to zajímavé :D.

Závidím ti, mě ten herbář nebaví :D ...

2 Terrie. Terrie. | Web | 3. dubna 2014 v 13:02 | Reagovat

Mě fascinuje, jak "fascinovatelná" (a zároveň fascinující) bytost ty jsi :3 .. jo, tohle zní prdle :D Ale víš jak to myslím,tebe fascinují věci, které by mě nikdy ani nenapadly ale v tvém podání jsem nimi ve výsledku fascinovaná taky! :)
Mě se albíni nikdy nelíbili, snad i proto, že jsem sama takový hodně světlý typ a prostě ... nemám to ráda! :D (ale u zvířat se mi líbil vždy) Ovšem tyhle fotky jsou úchvatné a dechberoucí!
A zase tak poutavě popsané :) Já tě žeru Šťouchu a ten tvůj nový vzhled jakby smet! Ten je taky fascinující :3 :D

3 daeris daeris | Web | 11. dubna 2014 v 20:30 | Reagovat

Souhlasim s první větou prvního komentáře, ale ten albinismus mi zajímavej připadá, stejně tak jako jiný odchylky.

4 Wendy Flowers Wendy Flowers | Web | 24. července 2015 v 11:53 | Reagovat

[1]: Já nevím, mně připadají naprosto nádherní :)

[2]:  <33333333

[3]: Děkuji :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama