Leden 2014

Co je to láska?

26. ledna 2014 v 18:25 když se nad tím tak zamyslím,
Můžeme psát o lásce ke své rodině, mamince, tatínkovi a zlobivému malému bratrovi, který právě vstupuje do puberty, milujete ho, on i tak zvesela dráždí vaše nervy a cuká s vaší pěstí. Ale nechme toho malého drobečka, nechme rodiče a ostatní milované, zahleďme se na téma blízké především těm, kteří si již nějakým takovým vztahem procházejí, nebo alespoň prošli, na téma milostného vzplanutí mezi vámi a někým druhým.


Láska je cit, ve kterém se snoubí rozum s odpovědností, věrností a tolerancí. Je velký rozdíl mezi láskou a zamilovaností, ačkoli k sobě mají tyto dva citové vzruchy velmi blízko. Zamilovanost je prvotní stádium lidského emočního cítění, takové, ve kterém vidíte svůj protějšek v lepších barvách, veškeré jeho nedostatky idealizujete a duševní či jéné schopnosti zveličujete. Jste netrpěliví a už jen pomyšlení na určité časové odloučení vám připadá, jako něco naprosto nemožného. Zamilovanost je prchavá a dozrává v lásku, samozřejmě ne vždy.

Láska je o poznání dlouhodobější a emočně vyspělejší záležitost. Partnera si vážíte, spoléháte na něj, jste schopní odpouštění a také jste si jisti věrností jeden k druhému. Jedním z nejdůležitějších faktů o lásce je, že se dokážete vcítit do pocitů toho druhého, dokážete ustoupit.

V dnešní době lidé znehodnocují slova, jako je právě láska. Jsou to hlavně média, která dokonale zdeformovala charakter slov, dříve používaných při vyznání citů. Mám na mysli slova "Miluji tě.." Když se tak dívám kolem sebe, uvědomuji si, že toto slovo je téměř všude, na každém kroku nás doprovází a ze všech stran jej slyšíme. Přitom bychom ho měli vnímat jako vzácné, výjimečné, jako to nejkrásnější, co můžeme někomu říct. Proč se tedy z hesel obchodních řetězců nevytratí a slogan "toto si zamilujete.." nenahradí něco jiného. Jak můžete milovat něco, jako například nové boty, knihy, zlevněná kuřata / která jsou mimochodem skvělá a výhodná koupě, protože kromě "masa" si pořídíte ještě nemalé množství antibiotik a hormonů/

Spousta z nás sní o lásce, jako v pohádce. Ale můžeme se jí vůbec dočkat, když dnešní svět udělal z toho nejcitlivějšího lákadlo na zlevněné produkty? Všímáte si vůbec, jak strašně necitlivá je dnešní doba, nikdo nemyslí na nikoho jiného, než sám na sebe, a když, tak jej ukazují v televizi, protože se nezachoval sobecky jako ti druzí? A možná jsem na tuto dobu příliš staromódní a vážně vidím lásku jako něco, čeho by si lidé měli vážit a ctít.

Tak asi tak k tomuto tématu.