Listopad 2013

proč je obloha modrá?

21. listopadu 2013 v 21:35 | liška |  kvítí, pro které slunce svítí.

Když mi učitel ve škole zadá nějaký domácí úkol, zatvářím se obyčejně dost odměřeně s typickou otákou typu: "proč právě já?" nebo "co si to proboha myslí, úkoly na střední?" Pokud jste z těch, kteří se topí v luxusu bezstarostnosti, upřímně, nejste na tom o moc lépe. Někdy, skutečně pouze párkrát do roka, se totiž vyskytne světlá výjimka a učitel zadá úkol, který je natolik zajímavý, že je dobré se jím, alespoň na chvíli, zabývat.


Napadlo vás někdy, při pohledu na nebesky modrou oblohu, proč je vlastně modrá? Víme, že díky tomuto zbarvení se naší planetě přezdívá "Modrá planeta". Toto téma by ve skutečnosti zasluhovalo dlouhodobější zájem, ale protože nehodlám mít úkol na sto stran a protože to nemusím mít na sto stran a stačí stručně, tak tedy stručně řečeno..

Světlo, které osvětluje oblohu se skládá z poměrně širokého spektra barev ( je to červená, oranžová, žlutá, zelená, fialová a pochopitelně modrá.) Důkaz toho, že se světlo skutečně skládá ze všech těhto barev je duha.

tak pokud vím,

12. listopadu 2013 v 15:58 když se nad tím tak zamyslím,

Pokud to chcete vědět, otázka je-li lepší sledovat film v původním znění či v dabované verzi je svým způsobem příšerně povrchní, můžeme být vůbec rádi, že máme nač se dívat a hlavně, že se můžeme dívat. Ačkoli zamyšlení nad tím, jak strašně moc konzumní dnešní společnost je, je něco jiného než to, nač naráží toto téma, takže skutečnost, že vše bereme jako samozdřejmou a automatickou věc jen poukazuje na lidskou pošetilost.

Většinou slýchám, že český dabing je špatný a že se na takové filmy nedá koukat, což je přinejmenším hodně zvláštní tvrzení. Ruku na srdce, kolik lidí z těch mnoha, kteří dabing zatracují opravdu nesleduje nic nadabovaného např. v televizi či prostřednictvím jiného média? Za svou osobu veřejně doznávám, že mám ráda obě formy. Filmy nesleduji podle toho, je-li to v češtině nebo angličtině, ale podle toho, o čem ten film je. Český dabing je skutečně špatný jen u několika filmů, které jsem kdy viděla a stále se na ně pamatuji. Kdybychom si raději uvědomili, že za dabingem je také spousta práce, práce lidí, kteří se snaží ostatním pouze ulehčit život tím, že film přeloží a prostřednictvím hlasů známých osobností jim vtisknou jakýsi - počeštělý ráz.

Holá většina lidí naříká na dabing jen z důvodu, že je to právě v módě, pořád něco řešit a na něco nadávat, ale jen velmi malé procento lidí vnímá podstatu původní verze tak, jak by se správně mělo, totiž obohacovat svou slovní zásobu a užívat si poslech hlasů amerických/... herců. Film v angličtině vyhledávám a nedávám přednost dabingu pouze tehdy, hraje-li v onom filmu J.L. - jeho hlas si totiž za žádné situace nenechám ujít! No a v neposlední řadě také proto, že výběr jeho dabéra se slušně řečeno nepovedl a kazí mi ten film.

Tak tedy, že se někomu něco nelíbí, neznamená, že je to špatné.

hvězdokuk

8. listopadu 2013 v 19:19 kytičkový deníček.
Upřímně a hluboce obdivuji každého z Vás, kdo dokáže z nebe číst a hvězdy jmenovat.


Neskutečným způsobem jsem se za poslední týdny nadchla pro sledování noční oblohy, zejména prostřednictvím dalekohledu. Nejhorší je, že když člověk na pozorování nemá čas, tak je obloha jasná a bez oparů, ale jakmile máte pátek nebo sobotu, zaručeně musí přijít nějaká ta přeháňka, která po sobě zanechá hustá oblaka. Vykašlala jsem se na povinnou četbu ( taková jsem pylná včela ) a místo toho doma studuji atlasy a encyklopedie hvězd a opět se dostávám k prvnímu bodu tohoto článku - vážně vás moc obdivuji, hvězdočteči. Říkám zcela upřímně, že kdyby někdo přede mnou začal jmenovat hvězdy ( a jmenoval by je správně ) tak by si naprosto získal mé srdce, protože, co si budeme povídat, představa, že sedím s někým - koho bych třeba i eventuelně mohla mít ráda ( hahahaha ) a kdo by nedřepěl v pátek večer někde na pivě ( ahahahahahahahahahahaha ) - tak tedy sedím pod třpytící se hvězdnou oblohou a tak, tak ta představa mi připadá naprosto fantastická ačkoli nereálná a především neskutečně romantická.

Momentálně poslouchám Sevenfoldy, a doufám, že se snad obloha ještě vybere.